הדברת קרציות על כלבים ועל חתולים

הדברת קרציות יסודית דורשת תכנון קפדני על ידי וטרינר מנוסה

  

תקציר

קרציות על חתולים או על כלבים מעבירות מחלות, מוצצות דם עד לאנמיה (חוסר דם) ומהוות מטרד וגועל. במקרים רבים מתיישבות הקרציות גם על בני אדם. כלבים בעיקר סובלים מנגיעות בקרציות אם כי גם חתולים עשויים להידבק. טיפולים מונעים והדברה במקרה הצורך חיוניים לשמירה על בריאות הכלב או החתול ומניעת הינגעות חיית המחמד בקרציות.

הדברת קרציות היא פעולה משולבת של טיפול בחיות המחמד ובסביבה, ומצריכה לא פעם טיפולים חוזרים במשך תקופת הפעילות של הקרציות. מומלץ להיוועץ בוטרינר המתמחה בחומרי הדברה כדי לתכנן תוכנית הדברה משולבת בטוחה ויעילה אשר תתאים לבעל החיים ולסביבה.

 

מבוא

קרצית הכלב Rhipicephalus sanguineus נפוצה מאוד בכל המדינה. הקרצייה פעילה בעונות החמות אביב – סוף הקיץ ומהווה מעביר חשוב למספר מחלות דם בכלבים וחתולים.

קרציות חיות בסביבה עשבוני, לרוב על שיחים נמוכים או עשבים רחבי עלים. הביצים מוטלות מתחת לעלים באזור מוסתר ומוצל. קרצייה אחת יכולה להטיל עשרות ביצים. מהביצים בוקעים זחלים האורבים לפונדקאי, כלב או חתול וממהרים לטפס עליו כשהוא עובר בסביבה. לא פעם קרציות מרגישות את נוכחות הכלב או החתול לפי עלייה בריכוז פחמן דו חמצני מהנשימות, ויברציות מהליכה או ריח גוף. קרציות יכולות לרוץ עשרות מטרים כדי להגיע לפונדקאי מתאים. זחלים מתנשלים אחרי ארוחת דם לנימפות ואחרי ארוחת דם נוספת לבוגרים. קרציה בוגרת מוצצת דם רב, מתנפחת ומייצרת עשרות ביצים. לאחר ההזדווגות היא יורדת מהכלב או מהחתול, מטילה את ביציה ומתה. הקרציה אינה מכאיבה או מגרדת ויכולה להישאר זמן רב על הכלב מבלי שתורגש. האזורים החביבים על קרציות בכלבים הן אזור האוזניים, הצוואר, בתי השחי והסנטר.

הקרציות רגישות לחומרי הדברה שונים, בעיקר לחומרים ממשפחת הפרמטרינים הגורמים להן שיתוק, צריבה ומוות. יחד עם זאת הקרציות נשארות פעילות במשך זמן רב (עד 48 שעות) .
  

שיטות

טיפול על הכלב

טיפול מונע קרציות לכלב או לחתול כולל תספורת יסודית. הסרת הפרווה מצמצמת מאוד את שטחי המסתור של הקרציות ונוכחותן גלויה מיד. קרציות יעדיפו לא להתמקם על בעל חיים מסופר.

לאחר התספורת יש לשים על הכלב תכשיר מגן בפני קרציות. מומלץ להשתמש בתכשיר יעיל וארוך טווח.

בשוק קיימים מספר רב של תכשירים אך רובם לא יעילים או מסוכנים.

במרפאות חברים אנו ממליצים על שני תכשירים יעילים במיוחד כנגד קרציות:
הקולר מתוצרת חברת התרופות Bayer, גרמניה מכיל שילוב של שני חומרים: פלומטרין - (תכשיר ממשפחת הפרמטרינים ופרופוקסור). החומרים משתחררים במינון נמוך לאורך 5-7 חודשים מהקולר, קוטלים ודוחים קרציות ביעילות. לאחרונה נטען על ידי Bayar כי גם הרטבת הקולר אינה גורעת מיעילותו, אם כי ככל הנראה הרטבת הקולר מקצרת את משך פעילותו.

טיפות Defend exspot – מתוצרת חברת Schering plough, ארה‘‘ב. התכשיר מכיל 65% פרמטרין בשמן מיוחד. לאחר טפטוף התכשיר על העור הוא מתפשט במהירות ויוצר קרום הגנה על עור הכלב. החומר הפעיל צורב מאוד לקרציות משתק וממית אותן במהירות. Defend exspot נשאר על פני העור כ6 שבועות. יתרונו הגדול שהוא מצוי מתחת לפרווה ובליטוף אין אנו נחשפים אליו.

שני התכשירים אסורים לשימוש על חתולים. חתולים מתלקקים ועשויים לבלוע את החומר הפעיל. חתולים רגישים מאוד להרעלת פרמטרינים ועשויים למות מבליעת החומר.

בכלבים החיים במחיצת חתולים יש לנקוט משנה זהירות. לא פעם חתולים מלקקים את הכלבים ועשויים להיות מורעלים גם אם לא הונחו עליהם קולר או טיפה.

תכשיר יחידי המותר לחתולים הוא Frontline, תוצרת Merial צרפת. התכשיר בעל יעילות נמוכה על קרציות בישראל אך עשוי להוות פתרון לבעית קרציות בחתולים. לא קיים תכשיר אחר המורשה לטיפול בקרציות בחתולים.

  

טיפול סביבתי

הטיפול הסביבתי מורכב יותר. יש לסלק עשבים שוטים, לנקות את הסביבה מלכלוך וגרוטאות שעשויים להוות מקומות מסתור לקרציות. פיזור אבקת פרמטרינים בסביבה ירחיק קרציות מהאזור. חסרונה הוא מחיר גבוה יחסית ועבודה מאומצת יחסית.קיימים תכשירים יעילים לריסוס סביבתי אולם יש לזכור כי תכשירים אילו קוטלים את כל פרוקי הרגליים במיוחד דבורים ופרפרים. יש לתכנן היטב את מקומות הריסוס, זמן הריסוס ולשים לב לפעילות של חרקים אחרים באזור.

 

סיכום

הדברה ומניעה של קרציות היא פעולה מורכבת המשלבת טיפול בכלבים המשמשים פונדקאי לקרציות ובסביבה בה הן שוהות. גילוח הכלב ושימוש בתכשיר הדברה יעיל, משולב עם טיפול סביבתי מתוכנן היטב ומתאים יעניקו שקט מקרציות וישפרו את בריאות בעלי החיים.
 
וטרינר שלנו ישמח לענות לשאלות ולייעץ בנוגע לתכנית ההדברה הנכונה במקרה של נגיעות בקרציות. 

 

למידע נוסף ולשאלות בנושא זה ונושאים נוספים פנו אלינו:
 
חברים יהוד - 03-5365225
 
חברים חולון - 03-5056682
 
חברים קרית אונו - 03-5349080
 
חירום:
1-700-722-200 שלוחה 9

 
או בדוא"ל לכתובת:
haverimvet1@gmail.com
כלב וחתול
כלב וחתול