טיפול ואחזקה של שרקן

שרקנים מוכרים גם בשמות נוספים כגון קביות או חזירי-ים (למרות שאין שום קרבה גנטית לחזירים). השרקנים שקטים באופים אך רגישים מאוד לרעש ויכולים להיבהל מאוד מקולות רמים הנשמעים בקרבתם. החזקה עדינה בגיל צעיר תהפוך אותם למורגלים במגע אנושי. למרות רגישותם הם חזקים מאוד פיזית ואינם נוטים ללקות במחלות בקלות ולכן שרקנים הם חיות מחמד נהדרות לילדים. תוחלת החיים של השרקנים היא כ 6-8 שנים.


סירוס-עיקור

שרקנים מתרבים מגיל צעיר של 5-6 חודשים וגם שרקנים בעלי קרבה משפחתית (הורים-ילדים) יתרבו בינם אם יוחזקו יחד דבר הגורם הולדה של גורים בעלי פגמים גנטיים. בנוסף, על מנת להאריך את תוחלת החיים של השרקנים מומלץ לעקר את הנקבות ולסרס את הזכרים. בזכרים הסירוס מפחית התנהגות זכרית אגרסיבית. בנקבות העיקור מונע הולדה לא נשלטת של גורים ומחלות של מערכת הרבייה.

  

הכלוב

הכלוב צריך להיות גדול ככל שניתן, בייחוד אם מחזיקים כמה שרקנים יחד. אין להחזיק שרקנים בכלוב עם תחתית מרשת, העלולה לגרום לפציעות בכפות הרגליים. כמצע בכלוב מומלץ להשתמש בחציר או בגזרי עיתונים ישנים (ללא סיכות מתכת או מנייר כרומו). נסורת עץ אורן או חול חתולים יוצרים אבק ועלולים לגרום מחלות מגירוי מערכת הנשימה. את המצע בכלוב יש להחליף בתדירות של אחת לשבוע על מנת למנוע הצטברות צרכים ושאריות מזון הגורמים מחלות שונות.בקבוקי מים גדולים חשובים ועדיפים על קערות שאותן נוהגים השרקנים להפוך ולהרטיב את המצע בכלוב. יש לספק קופסת מחבוא בתוך הכלוב רצוי מעץ או קרטון.

שרקנים רגישים מאוד לחום ויש לשמור אותם במקום קריר ומוגן מאור שמש ישיר.

  

מזון

שרקנים ייחודיים בכך שאינם מסוגלים ליצור ויטמין C בעצמם מהמזון ולכן צריכים תוסף יומי של הויטמין החשוב. חוסר בויטמין C גורם מחלות קשות בשרקנים ומקורות טובים לויטמין יכולים להיות דרך אספקה של פירות וירקות המכילים כמות גדולה של ויטמין C כגון: פירות הדר, קיווי, תות שדה, גמבה אדומה ועוד. כמו כן ניתן להשיג תוסף ויטמין C לילדים בכל בית מרקחת ולתת לשרקנים במיון של 50 מ"ג ליום על פי התווית. כופתאות מסחריות שעליהן כתוב כי  מכילות ויטמין C אינן מספקות ואין לסמוך עליהן כתוסף מתאים.

החלק העיקרי במזון של השרקנים צריך להיות חציר (בדומה לזה הניתן לסוסים). לעיסת החציר גורמת לשחיקה טובה של השיניים ומספקת סיבים החשובים לעיכול תקין של השרקנים. כוס של תערובת ירקות עלים (לא רק חסה!) וחצי כוס של כופתאות מזון מסחריות צריכים להספיק כמנה יומית בנוסף לחציר. יש לספק מעט מאוד פרי ורצוי לנקות את השאריות הנרקבות מדי יום.

אין צורך באספקה של אבני מינרלים וחטיפים מסחריים למיניהם.
  

 

טיפול רפואי וטרינרי

שרקנים קלים מאוד לאחזקה. מלבד עיקור או סירוס מגיל חצי שנה והתורם להארכת חיי השרקנים אין צורך בחיסונים וכדומה.

שרקנים הם חיות נטרפות ולכן האינסטינקט הטבעי גורם להם להסתיר את סימני מחלה על מנת שלא יסומנו כטרף. בדיקה חצי שנתית עוזרת בגילוי מוקדם של בעיות רפואיות ומאפשרות טיפול טוב בזמן.

ניתן ליצור קשר עם המרפאה ביהוד בכל מקרה של שאלות כלליות או חשש לבעיה רפואית  

  

למידע נוסף ולשאלות בנושא זה ונושאים נוספים פנו אלינו:

חברים יהוד - 03-5365225

חברים חולון - 03-5056682

חברים קרית אונו - 03-5349080

חירום: 1-700-722-200 שלוחה 9

או בדוא"ל לכתובת: haverimvet1@gmail.com