קדחת שר-פיי

‘‘קדחת שר-פיי‘‘ היא מחלה תורשתית המופיעה בכלבים מסוג שר-פיי ודומה למחלה ‘‘קדחת ים-תיכונית‘‘ המוכרת בבני-אדם ממוצא אתני מסוים. המחלה מאופיינת על-ידי מחזורים של חום ונפיחות של מפרקים. סיבוכים של המחלה כוללים כשל כליות או כבד עקב אגירת משקעים של חלבון בשם עמילואיד (Amyloid).

קדחת שר-פיי היא סינדרום המאופיין בבעיה במערכת החיסונית הגורמת לדלקות עצמיות (auto-inflammatory). למחלה יש בסיס גנטי ומחקרים עדכניים מראים שמספר מוטציות מעורבות בתורשת המחלה. אחת המוטציות הינה זהה לזו הגורמת למחלה ‘‘קדחת ים-תיכונית‘‘ המופיעה, בין השאר, אצל יהודים ממוצא ספרדי. ככל הנראה מדובר בהפרעה למערכת השולטת במולקולות של מערכת החיסון אשר גורמת לעלייה מוגזמת ברמתה של מולקולה הקשורה לתהליכים דלקתיים בגוף (Interleukin-6). רמה גבוהה בדם של מולקולה זו באופן כרוני גורמת להופעה מחזורית של דלקות המלוות בחום, לעיתים עם נפיחות במפרקים (בגלל הדלקת), ואשר נמשכת בדרך-כלל 24-36 שעות. 

המצב הדלקתי הכרוני מעלה את הסיכון להתפתחות מחלה נוספת – עמילואידוזיס
(Amyloidosis). עמילואיד הוא חלבון המשוחרר בגוף במצבי דלקת. בגלל הדלקות החוזרות ונשנות קיים הסיכון שכמויות גדולות של עמילואיד יצטברו בגוף וישקעו בכליות, בכבד או באיברים אחרים. משקעים אלו גורמים לאורך זמן לפגיעה בתפקוד הכליות (או האיברים האחרים) ולבסוף לכשל. לא כל הכלבים הסובלים מקדחת שר-פיי יפתחו סיבוך זה, אבל הסיכון, לצערנו, הינו גבוה.
 

פרוגנוזה

תוחלת החיים של כלבי שר-פיי מתקצרת עקב מחלה זו, אולם טיפול מתאים יכול להאריך את חייהם עד ל-10 שנים ואף יותר. לא קיימת תרופה ספציפית למחלה אולם ניתן להשתמש בתרופות מורידות דלקת כדי להקטין את קצב שקיעת העמילואיד בגוף, ובכך להאריך את תוחלת החיים.


אבחון

האבחנה נעשית על-ידי איתור התסמינים הקלאסיים לצד שלילת סיבות אחרות להופעת חום או דלקת. על-פי רוב הוטרינר יבצע בדיקות דם בסיסיות (ספירה וכימיה) ובדיקת שתן, וכן רמת הורמון תירואיד ובדיקה לקדחת הקרציות. במקרים מסוימים יומלץ על בדיקות מתקדמות יותר לתפקוד מערכת החיסון. בעתיד יתכן ויהיו בדיקות DNA ספציפיות לאבחון המחלה.


טיפול

התרופות בהן משתמשים בדרך-כלל לטיפול בקדחת שר-פיי כוללות את נוגדי הדלקת קולצ‘יסין ורימדיל. במקרים של חום גבוה יהיה צורך באשפוז וטיפול אינטנסיבי. תוספים שעשויים להועיל לטיפול במחלה כוללים: חומצה אלפא-ליפואית, מולטי-ויטמין, אומגה-3, כורכום, ויטמין B, סלניום, מגנזיום, ו-MS.

 

ביקורים קבועים אצל הווטרינר נחוצים גם כשאין אפיזודות של חום או התנפחות מפרקים, ובמיוחד אם הבעלים מבחין בירידה בתיאבון, הקאות, שלשולים, דלקות עור או סתם חולשה ועייפות. חשוב להיבדק באופן שגרתי כדי לנטר את מצב הכליות ולאתר דילול יתר של השתן, שעלול להצביע על תחילת התהליך של פגיעה בכליות.

 

למידע נוסף ולשאלות בנושא זה ונושאים נוספים פנו אלינו:

חברים יהוד - 03-5365225

חברים חולון - 03-5056682

חברים קרית אונו - 03-5349080

חירום: 1-700-722-200 שלוחה 9

 

או בדוא"ל לכתובת: haverimvet1@gmail.com