גם נחשים צריכים ניסיון חיים

מי מסוכן יותר נחש בוגר או נחש צעיר? זקן ממך ביום, חכם ממך בשנה אומר הפתגם, ואצל נחשים לעובדה זו יש משמעות הרת גורל.

 
התשובה ההגיונית לשאלה איזה נחש מסוכן יותר תהיה כי נחשים בוגרים וגדולים מייצרים יותר ארס ולכן מסוכנים יותר. אולם מתברר כי נחשים צעירים וחסרי ניסיון מרוקנים את כל בלוטות הארס שלהם בזמן הכשה ומחדירים כמות רבה מאוד של ארס לגוף , לעומת נחשים מנוסים המקיזים רק כמות קטנה של ארס בכל הכשה. תהליך ייצור הארס הוא איטי ומורכב והנחשים הבוגרים אינם ממהרים לבזבז את החומר היקר. השבוע הגיעו למרפאות הוטרינריות של רשת ‘‘חברים‘‘ בקרית אונו וביהוד מספר רב של כלבים לאחר הכשה של נחש, כנראה מסוג צפע ארץ ישראלי.

‘‘כל הכלבים הגיעו עם נפיחות באזור הפנים, קשיים בנשימה ובשלבים שונים של הפרעות בזרימת הדם‘‘ מספרת הוטרינרית, ד‘‘ר יעל אגמון. הצוות הרפואי מיהר להעניק את הטיפול המתאים למניעת השפעות הארס. נוזלים תוך ורידיים, תרופות המפסיקות את פעילות הארס ואנטיביוטיקה חזקה. ‘‘ בזמן הכשה של נחש מוחדרים בנוסף לארס גם חיידקים רבים למחזור הדם והסכנה מהם אינה פחותה מהסיכונים של השפעת הארס. טיפול אנטיביוטי תכוף הכרחי במצבים אילו‘‘ מסבירה ד‘‘ר שירי אילן מצוות המרפאות.

מרבית הכלבים הוכשו כפי הנראה על ידי נחשים בוגרים אשר שיניהן עבות וארוכות ונשיכתם כואבת אך כמות הארס המוזרק לדם נמוכה. הטיפול המהיר הפסיק את הסימנים הקליניים והכלבים שבו לתפקודם הרגיל כעבור יממה. הכלב טנק, כלב רועים גדול מידות, נתקל דווקא בנחש צפע צעיר ובלתי מנוסה. ‘‘טיילנו בשדה כשטנק מרחרח כל שיח ואבן כמו בכל יום, פתאום שמעתי יבבה וראיתי נחשוש קטן וחום בורח במהירות. שעתיים אחר כך הכלב הראה קשיים בנשימה ונפיחות בצוואר ובחזה‘‘ מתאר דרור הבעלים, טנק הובהל למרפאה הוטרינרית במצב אנוש, ד‘‘ר אגמון הבחינה מיד כי הארס גרם להתנפחות של בית הבליעה וחסימה של דרכי האוויר וחיברה את טנק למכונת ההנשמה. ‘‘כמות הארס הגדולה והמיקום של ההכשה גרמו לתגובה קשה וסיכון חייו של טנק‘‘ היא מסבירה. לאחר טיפול של 24 שעות במהלכן היה טנק מורדם ומחובר למכונת הנשמה החלה השפעת הארס להתפוגג והוא חזר לנשום בכוחות עצמו. עכשיו הוא מאושפז במרפאה להשגחה עד שישוב לעצמו לחלוטין. 

בשעות החשיכה השתדלו לטייל עם הכלב קשור ובאזורים סלולים ומוארים ממליצה ד‘‘ר אגמון על הדרך למנוע הכשות מחברינו הפרוותיים. נחשים תוקפים רק כאשר הם מאוימים ואין באפשרותם לברוח. אם כלבך מראה סימנים של נפיחות מהירה, חולשה או קשיי נשימה יש להביאו מיד לבדיקה וטיפול במרפאה הוטרינרית.
 
רופאי המרכז הווטרינרי חברים הכינו עבורכם חוברת עם הנחיות מפורטות כיצד למנוע הכשות נחשים ופגעי קיץ נוספים. לקבלת החוברת ניתן לפנות למרפאות חברים והחוברת תשלח לביתכם ללא תשלום.

 

למידע נוסף ולשאלות בנושא זה ונושאים נוספים פנו אלינו:

חברים יהוד - 03-5365225

חברים חולון - 03-5056682

חברים קרית אונו - 03-5349080

חירום: 1-700-722-200 שלוחה 9

או בדוא"ל לכתובת: haverimvet1@gmail.com

נחש
נחש