קיץ, שמש וחיות מחמד

אחרי אביב קסום במיוחד מגיעים החודשים הלוהטים לאזורינו. בזמן שאנו מתמודדים עם החום בעזרת מזגנים או פשוט חומקים לים, חיות המחמד שלנו נאלצות להתמודד עם עקת החום באמצעים טבעיים בלבד.

אם לא די בחום הרי גם פרעושים, קרציות, חיפושיות ועוד מרעין בישין מגבירים פעילותם המטרידה.
‘‘בשבועות האחרונים אנו מטפלים במקרים רבים של מכות חום אצל כלבים וחתולים‘‘ מספרת ד‘‘ר שירי אילן, הרופאה הוטרינרית במרפאת ‘‘חברים‘‘ בקרית אונו. לכלבים וחתולים אין בלוטות זיעה, מסבירה ד‘‘ר אילן, והם משתמשים במנגנון של הלחתה, נשימות מהירות בפה פתוח ולשון משורבבת, כדי לקרר את גופם. מנגנון לא יעיל במיוחד. כדי למנוע מכת חום מבעל חיים יש לשמור אותו במקום קריר ומוצל עם אספקת מים טריים וקרירים. אין לצאת לפעילות גופנית עם הכלב בשעות היום החמות וכמובן לא להשאיר כלב או חתול במכונית סגורה.

לאקי, כלב מגזע רועה גרמני, יצא בבוקר לריצה ממושכת עם בעליו, ‘‘הריצה הייתה ארוכה מהרגיל‘‘, מספר עופר הבעלים, ‘‘וכשחזרנו ראיתי שלאקי לא מסוגל לעמוד על הרגליים, הוא הקיא פעמיים והתמוטט‘‘ עופר הבהיל את לאקי למרכז הווטרינרי ‘‘חברים‘‘,. איבחנו את הסיבה למצבו של לאקי, והצוות הרפואי החל בטיפול מיידי, לאחר מספר שעות של טיפול אינטנסיבי באינפוזיות ותרופות שונות החל לאקי להתאושש, ועד שעות הערב חזר לתפקוד רגיל. לאקי מאושפז להשגחה במרכז הווטרינרי, ‘‘מצבו יציב והוא מתלוצץ עם רופאיו‘‘ מתבדחות האסיסטנטיות. בקרוב יחזור לאקי הביתה.

סימנים של מכת חום בכלבים הם חולשה, טמפרטורת גוף גבוהה במיוחד, אובדן תאבון, חוסר התמצאות ובלבול, הקאות, ובמקרים קשים גם אובדן הכרה והלם פיזיולוגי. מסבירה ד‘‘ר אילן, אם הכלב מראה חלק מסימנים אילו יש להביאו מיד למרפאה הוטרינרית לטיפול תכוף. מצבים של מכת חום מסוכנים מאוד וללא טיפול מתאים ועשויים להסתיים בנזק גופני קשה עד מוות. 

יש לזכור כי המדרכות והכבישים מתלהטים בשעות הצהריים וידידינו הולכים על ארבע בכפות רגליים חשופות. מוסיפה ד‘‘ר שירי אילן, חיות מחמד רבות מגיעות למרכז הווטרינרי עם כוויות בכפות הרגליים שנגרמו מהליכה בשמש, אפילו אם לא מדובר במאמץ גופני רב. גם עם חיות מחמד חשוב להקפיד על כללי הזהירות בשמש תוך תשומת לב מיוחדת לצרכיהם המיוחדים.
 
רופאי המרכז הווטרינרי חברים הכינו עבורכם חוברת עם הנחיות מפורטות כיצד למנוע מחיות המחמד מכות חום ואת שאר סכנות הקיץ. ניתן להתקשר לאחת ממרפאות הרשת והחוברת תשלח אליכם ללא תשלום.
 

למידע נוסף ולשאלות בנושא זה ונושאים נוספים פנו אלינו:

חברים יהוד - 03-5365225

חברים חולון - 03-5056682

חברים קרית אונו - 03-5349080

חירום: 1-700-722-200 שלוחה 9

או בדוא"ל לכתובת: haverimvet1@gmail.com

כלבות רצות
כלבות רצות