5 טיפים מנצחים לטיול נכון עם הכלב

ביקשנו מליטל לוק לשתף אותנו בטיפים המנצחים לטיול נכון עם הכלב. מוכנים?

1. "הכלב לא שם עליי בטיול" - זה אולי המשפט הכי נפוץ שבעלי כלבים נוטים להגיד על הכלב שלהם בהקשר של טיולים. אבל איך אומרים: צריך שניים לטנגו?
כשהכלב לא שם עליך אתה קודם כל צריך לשאול את עצמך, האם אתה שם על הכלב? הרבה אנשים מטיילים כשיד אחת אוחזת ברצועה ויד שניה בטלפון הנייד, מדברים בטלפון או סתם גולשים בפייסבוק.
אם אנחנו לא מסתכלים ומתייחסים לכלב בטיול זה נותן פתח לכל הבעיות שאנחנו הכי סובלים מהן- הכלב מושך, נתקע, עסוק בלרדוף אחרי חתולים, עסוק בלאכול מהרצפה - כי אנחנו לא שם, לא איתו, וכל הדברים המעצבנים שהוא עושה בטיול- זו הדרך שלו להעסיק את עצמו, בצורה הכי לגיטימית שיש.
אז טלפון נייד שיהיה בבית, או בכיס ליתר בטחון, כשאתם בטיול עם הכלב תהיו עם הכלב. 

2. חיזוק "וואו" - כולנו רוצים טיול כייפי ונוח עם הכלב. העניין הוא, שהתנהגויות טובות שהוא מציע הרבה פעמים נעלמות לנו מהעין ונלקחות כמובן מאליו.
לכן, לטיול הבא, קחו כ-10 חיזוקים שהכלב שלהם הכי אוהב, חיזוקי "וואו", כאלו שהכלב ייקבל בטיול ובאמת יהיה אפשר להרגיש ממנו את ההתלהבות "וואו, אני לא מאמין שנתת לי את זה עכשיו"
התחילו לשים לב בכל טיול לכלב: הוא הולך פתאום רגוע 2 שניות ברצועה רפויה בלי למשוך? מסתכל לכם בעיניים? כבר 2 דקות שלמות לא אכל משהו מהרצפה? התנהג יפה כשעבר ממול כלב? חתול?
כל דבר טוב שהכלב שלכם עושה, יש לכם 10 הזדמנויות בכל טיול לחזק אותו על כך. כפול 3 טיולים לפחות ביום, זה המון חיזוקים שהולכים לעזור לכלב שלכם להבין עוד קצת כמה כיף להיות כלב טוב בטיול.

3. תקשורת - הרצועה היא לא הגה, אלא בסך הכל אביזר בטיחות. במקום לפנות שמאלה, ימינה, לעצור, למשוך, לתקן, להשתמש ברצועה כמו הגה של מכונית, תתחילו לתקשר יותר עם הכלב, הוא שם ורק מחכה להנחיות שלכם.
"רגע" , "בוא" , "עצור" , "קדימה" , אלו מילים שאולי בהתחלה לא יגידו שום דבר לכלב שלכם ולא יזכו אתכם בתגובה, אבל תתחילו להשתמש בהם בעקביות לפני כל פניה, עצירה בכביש, התקדמות בטיול, לפני שאתם נעזרים ברצועה. למשל כשהכלב שלכם עצר לרחרח וכבר כמה שניות טובות הוא תקוע שם ואתם רוצים להתקדם בטיול, תגידו לו "קדימה" , ורק אחר כך גררו אותו בעדינות משם להמשך הטיול. או במילים אחרות: תנו לכלב התראה מוקדמת למה שעומד לקרות.
לאט לאט תראו שהכלב ילמד להכיר את המילים ולהגיב להן, וההליכה בטיול תהיה הרבה יותר נעימה לכם ולו. חשוב לזכור שתקשורת היא גם עידוד מילולי - "יופי" , "כלב טוב" - אל תתקמצנו במילים טובות, כשצריך כמובן.

4. משחק - משחק זו הדרך הכי טבעית, יעילה ומהנה לבניית פוקוס וקשב בטיול.
שלבו בכל טיול דקות בודדות של משחק כלשהו עם הכלב, זה יכול להיות להרים ענף רנדומלי מהרצפה ולהתחיל להקפיץ את הכלב, או לשחק משיכות, או אפילו להוציא חטיף מהכיס, להגיד לו "תפוס!" ולזרוק רחוק, ואז כמובן לרוץ איתו עם הרצועה לכיוון החטיף -  אחרת הוא לא יוכל להגיע אליו.
כל דבר שמשלב הנאה משותפת שלכם ושל הכלב בטיול אוטומטית מעלה את הערך שלכם בעיני הכלב, גורמת לו להבין שכיף אתכם, וזה בונה את הפוקוס הכי טהור שיש. 

5. רצועה - רצועת הפלקסי הנמתחת זו רצועה מאוד נפוצה אצל בעלי כלבים. בפועל היא בנויה כקפיץ, הכלב צריך להטות את משקל גופו קדימה על מנת להתקדם; כלומר: הרצועה מלמדת את הכלבים שלכם למשוך.
בנוסף היא דקה, מסתבכת בקלות וגם יכולה להשתחרר מהנעילה בדיוק במצבים שאתם הכי פחות צריכים, למשל ליד כביש.
לכן ההמלצה שלי אליכם היא לקנות רצועת בד הכי פשוטה שיש, באורך של מטר וחצי (שימו לב שיש גם רצועות של מטר בלבד, הן קצרות מידי) ופשוט לטייל איתן עם הכלב. הכי נוח, פשוט ובטיחותי. 


הכלב שלכם מושך בטיול? מוזמנים להתחיל ליישם את הדגשים הכי חשובים להליכה רגועה עם הכלב בטיול:

http://lital-look.co.il/?p=1637