"השרקנית שלי בת 2 שנים היא אינה מצליחה לעשות יציאות"

שאלה: "השרקנית שלי בת 2 שנים היא אינה מצליחה לעשות יציאות של קקי ..לקחתי אותה לויטרינרית עשתה לה חוקן ומקבלת אנטיביוטיקה.. 4 ימים היה בסדר ושוב זה חזר על עצמו .. אני לא יודעת מה לעשות"

תשובה: עצירות בשרקנים יכולה להיות מצב מסכן חיים. אם שמת לב שהשרקנית שלך מתאמצת לעשות צואה או לנפיחות בטנית ההמלצה היא לקחת אותה בהקדם לווטרינר. ישנן מספר סיבות אפשריות לעצירות שאותן על הוטרינר לשלול ולטפל בהתאם: 

  1. התייבשות - מאוד חשוב להחליף כל יום את המים למים טריים.
  2. דיאטה לא מספקת - דיאטה מאוזנת של שרקן כוללת חציר, פירות, ירקות וכופתיות. לרב שרקנים שהדיאטה שלהם מכילה פחות פירות וירקות יש נטייה לסבול יותר מבעיות במערכת העיכול. חשוב שכל שינוי דיאטי יעשה בהדרגה. מאוד חשוב לספר לווטרינר שלך בפירוט מה הדיאטה של השרקנית שלך כוללת.
  3. חסימת מעיים - במקרים מסוימים כאשר השרקנים אוכלים דברים שאינם אמורים לאכול (לרב כמו אכילת המצע אליו הוא נמצא)או שותים פחות מים - יכול להוביל לחסימה. סימנים של חסימה כוללים: נפיחות בטנית, כאב בטני, עצירות
  4. חסימת פי הטבעת ( anal impaction) - אכילת צואה היא התנהגות נורמלית של שרקנים וזה חלק מתהליך העיכול הטבעי שלהם. לרב הם בררנים ואוכלים רק את החתיכות הקטנות והרכות יותר(נקרא caecal pellets) ולרב הם אוכלים ישירות מהאנוס. כאשר השרקן מתבגר/ מזדקן יותר קשה לו לבצע פעילות זאת. שרירי האנוס נעשים חלשים יותר. ולעיתים חתיכות קשות יותר נלכדות בפתח האנוס ויכול לגרום לעצירות. במצבים כאלו אנו צריכים לעזור להם ויש צורך שהוטרינר שלך יראה לך איך לבצע זאת. מקווה שהשרקנית שלך תרגיש טוב בהקדם.